Önismereti utazások paradicsomi környezetben

2025-07-01 00:00:00 Farmosi Nóra

hírkép

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal az önismereti utazásokat járta körbe a Világszám adásában, ahol Szabó Nóra volt a vendége.



Travel4WellBeing utazásai nem csupán pontok a térképen, hanem kapuk önmagunkhoz. Az úti célokat gondosan válogatják: olyan erőhelyek, ahol a természet, a kultúra és a belső fejlődés kéz a kézben járnak. Szabó Nóra az elmúlt két évtizedben dolgozott humanitárius missziókban, oktatási és egészségügyi projektekben, kísért egyéni gyógyulási folyamatokat, és vezetett elvonulásokat Európában és Ázsiában – mindezt a testi-lelki egyensúly, az önismeret és az emberi kapcsolódás jegyében. Az utazások megszervezésénél a természet rendjével dolgozik. Az általa szervezett utakról Dr. Kiss Róbert Richard kérdezte a Világszám adásában.

 

Mit jelentenek pontosan a természetközeli utazások? Azt gondolná az ember, hogy ha már utazunk, akkor szinte biztos, hogy kapcsolatba kerülünk valamilyen módon a természettel.

Így van, de itt az a kérdés, hogy ez egy milyen kapcsolat? Hogy valójában kapcsolódás-e? Hiszen a természet körülvesz minket, de mi sokszor nem vesszük észre. Az a hitvallásom, hogy minden, ami megtalálható az anyatermészetben, az kicsiben bennünk is bennünk van. Ez a kérdés, hogy ezt észrevesszük-e az utazásnál.


Amikor mondjuk jelentkezik egy személy vagy csoport, akkor miként lehet ezt a szervezésekor egyáltalán figyelembe venni? Mitől más egy természetközeli utazás, mint egy hagyományos?

Sok különbség van, hiszen a tudatos utazás az számomra már az elején elkezdődik. Amikor valaki jelentkezik, akkor egy beszélgetésre hívom és megkérdezem tőle, hogy milyen szándékkal utazik? Mi az, amit ebből az útból haza akar vinni, mi az, amit akár el akar engedni és mi az, amivel töltekezni akar. Azt is megbeszéljük, hogy számára az élete most milyen fázisban van. Erre mondok példát: hogyha mondjuk egy túl stresszes időszakot él meg, akkor lehetséges, hogy az őselemek közül a tűz elem az túlságosan felhevült benne. Ennek egy nagyon sarkalatos része az, amikor már valaki kiégést él meg, de az is lehet, hogy ő egyszerűen nem tudja megélni az érzelmeket, és ilyenkor a víz elemmel van dolgunk. Mivel az előzetes beszélgetésben ez már kiderül, ezért az utat is úgy éljük meg együtt, hogy ezek az elemek fókuszban legyenek.

Annak van hangsúlyos szerepe, hogy mi az úti cél? Van jelentősége, hogy Görögországba vagy éppen Mexikóba utaznak?

Ez elsősorban az én feladatom, hogy amikor kiválasztok egy úticélt, akkor azzal együtt megszületik a tematika is. Egy kulisszatitok: minden egyes helyre úgy megyünk, hogy én már ott jártam. Ismerem a helyi viszonyokat, és van egy olyan ajándékom, hogy érzem az ottani energiákat. Hogyha az megszólít, akkor tudom, hogy tematikájában is mit lehet elindítani.

Tudna erre példát mondani?

Az Azori-szigeteken úgy érzem, minden elem jelen van. Ez azt is jelenti, hogy könnyedén tudunk az ősi elemekhez kapcsolódni, míg mondjuk Mexikó esetében az út inkább az óceánhoz való kapcsolódásról szól.

Van olyan hely, ahova semmiképpen nem vinne olyanokat, akik a természetközeli utazás hívei?

Azt gondolom, hogy mindenütt meg lehet találni a természetet, hogyha keressük, akkor az ott van.

Kiknek ajánlaná ezeket az utakat?

Alapvetően mindenkinek, kortól, nemtől függetlenül, de azt fontos tudni, hogy amellett, hogy a természet kapcsolódunk, kiegészítjük különböző tevékenységekkel, amik az önismeretet elmélyítik. Gondolok ennél tudatos mozgásokra, így a jóga, pilates, túrázás, az óceán esetében sznorkelezés, búvárkodás. Tehát nem is annyira az életkor, inkább a fizikum az, ami meghatározza, hogy tud-e valaki jönni az adott túrára.

A teljes interjút a Világszám magaziban hallgathatják meg.